Wskaźniki finansowe

Negatywny proces wzrostu cen

Według wielu źródeł można dowiedzieć się, że inflacja jest procesem, który powoduje wzrost ceny w gospodarce. Wiele osób jest bardzo niezadowolonych z tego właśnie powodu.

Negatywne skutki inflacji

Proces ten z całą pewnością sprawia, że społeczeństwo jest niesamowicie niezadowolone. Wciąż zarabiamy tyle samo pieniędzy, aczkolwiek wszystko wokół jest niestety o wiele droższe. Wiele ludzi po prostu nie radzi sobie z tą sytuacją i postanawiają przeprowadzić się za granicę, aby polepszyć swoją życiową i finansową sytuację. To, że nasze życie przez ten proces się pogarsza, powoduje to, że mamy ogromne pretensje nie tylko do naszego państwa, ale również do władz. Coraz więcej osób przez ten właśnie proces podejmuje decyzje o zarabianiu na czarnym rynku. Proces ten najbardziej odczują oczywiście ludzie, którzy nie są zamożni. Takie osoby nie posiadają żadnych oszczędności i właśnie przez to nie stać ich na wiele. Gdy ceny idą w górę, takie osoby bardzo często nie mogą sobie pozwolić nawet na zakup podstawowych produktów – co jest bardzo przykre.

Rodzaje inflacji

W życiu codziennym możemy zmagać się z kilkoma rodzajami tego procesu. Jednakże, najbardziej popularna jest inflacja kosztowa i popytowa. Jeżeli chodzi o inflację kosztową, to mamy z nią do czynienia właśnie wtedy kiedy w naszych ulubionych supermarketach wszystko zaczyna drożeć. Wzrost ceny powoduje, że wiele osób musi sobie odmówić zakupu podstawowych rzeczy, na przykład chleba lub jajek. Natomiast jeżeli chodzi o inflację popytową, mówimy o niej wtedy kiedy popyt jest zdecydowanie większy niż podaż. Dzieje się tak wtedy kiedy jest bardzo dużo chętnych na coś co zostało wyprodukowane w małej ilości. Producenci niestety nie są w stanie w tak krótkim czasie wyprodukować więcej towaru, właśnie dlatego cena produktów w tym czasie tak bardzo wzrasta. W naszym społeczeństwo może się zdarzyć tak, że obie inflacje wystąpią w tym samym czasie. Oczywiście, z całą pewnością nie przyniesie nam to nic dobrego. Proces ten powoduje, że pracownicy są w stanie zażądać więcej pieniędzy, ponieważ nie stać ich na produkty, których cena bardzo wzrosła. W Polsce przez ostatnie kilkanaście lat można było zauważyć, jak duże były negatywne skutki inflacji. Oprócz tego, na świecie również głośno było o kryzysach inflacyjnych. Narażonych jest na to bardzo dużo państw, które po prostu nie radzą sobie z tym procesem.

Proces inflacji, jak widać, może przynieść ogromne straty w naszym państwie. Jego negatywne skutki odbiją się na każdym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.