Opodatkowanie

Jak najłatwiej rozliczyć swój PIT?

Każdego roku większość obywateli naszego kraju musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Każdy z nas musi w terminie złożyć PIT za ubiegły rok. Niestety nie jest to łatwe zadanie i sporo osób nie potrafi tego zrobić samemu. Zdarza się, że niektóre osoby muszą złożyć korektę swojego zeznania podatkowego właśnie dlatego, że źle je wypełnili. Jak więc najłatwiej prawidłowo rozliczyć swój PIT?

Zleć rozliczenie księgowej

Warto wiedzieć, że rozliczenie PIT może wykonać za nas księgowa, która na pewno sobie z takim zadaniem świetnie poradzi. Nie musimy mieć firmy, aby skorzystać z usług profesjonalnej księgowej. Nie jest to również bardzo kosztowna usługa, dlatego tym bardziej warto z takiej możliwości skorzystać. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zostać rozliczeni i zapomnieć o problemie jakim dla wielu osób jest rozliczanie PIT.

Skorzystaj z programu do PIT

Nie każdy chce zlecać rozliczenie PIT księgowej. Zresztą niektórzy chcą sami się rozliczyć. Bardzo ułatwiają zadanie różnego rodzaju programy do PIT. Każdego roku jest przygotowywany specjalny program przez Ministerstwo Finansów, który ma pomóc rozliczyć PIT każdemu z nas. Wystarczy taki program pobrać ze strony ministerstwa, uruchomić i wpisać swoje dane i zarobioną kwotę w odpowiednią rubrykę. Resztę program wyliczy za nas sam, wedle obowiązujących stawek. Mamy więc gwarancję tego, że PIT zostanie prawidłowo wypełniony. Co więcej można taki PIT wydrukować i zanieść do Urzędu Skarbowego samemu, bądź sprawdzić jak zapłacić podatek dochodowy przez internet właśnie za pomocą wspomnianej aplikacji komputerowej do rozliczania.

Rozliczanie uliczne

Coraz powszechniejsze staje się również tak zwane rozliczanie uliczne, czyli dni, kiedy pracowników Urzędu Skarbowego możemy spotkać na ulicach naszych miast, a także w różnego rodzaju galeriach handlowych. Możemy wtedy skorzystać z możliwości wypełnienia druku PIT przez urzędnika za nas. Jest to całkowicie darmowe więc jak najbardziej warto z tego skorzystać kiedy tylko mamy taką możliwość. Na ulicach spotykamy w okresie rozliczeń PIT bardzo wielu wolontariuszy, którzy nam chętnie pomogą. Trzeba być jednak uważnym, ponieważ w ostatnich latach sporo osób podszywa się pod wolontariuszy pomagających w rozliczeniach po to, aby wyłudzić nasze dane wrażliwe, które są przecież zamieszczone w dokumencie jakim jest PIT.

Podsumowując mamy bardzo wiele możliwości rozliczenia się z Urzędem Skarbowym składając coroczny PIT. Jeśli nie mamy z tym większych problemów to zapewne zrobimy to sami. W innych przypadkach warto skorzystać z możliwości jakie są nam oferowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.