Obciążenia pożyczkowe

Skąd pozyskać pieniądze na samochód?

Samochód, niezależnie czy nowy, czy używany, to zawsze dość duży wydatek, dlatego osoby, które decydują się na zakup, szukają różnych źródeł jego sfinansowania. Możliwości jest kilka. Samochód można kupić z oszczędności – w takim wypadku potrzebne pieniądze trzeba po prostu zarobić, można je również pożyczyć. Pożyczkę można uzyskać nieoficjalnie – od rodziny, czy znajomych, albo oficjalnie – korzystając z ofert banków, czy pozabankowych instytucji pożyczkowych.

Samochód kupiony z oszczędności

Pracując w Polsce, niełatwo jest zgromadzić oszczędności niezbędne do większego zakupu, jakim niewątpliwie jest samochód. Wykonując kilka prostych operacji myślowych można ocenić na ile jest to możliwe. Biorąc za model osobę zarabiającą przeciętnie – nie więcej niż dwa i pół tysiąca złotych netto i za cel używany samochód średniej klasy – około dwunastu tysięcy złotych można się dosyć łatwo zorientować w kwocie niezbędnych oszczędności. Zakładając, że wspomniana osoba jest w stanie każdego miesiąca odłożyć na zakup samochodu 500 złotych, będzie potrzebowała ni mniej, ni więcej, tylko dwóch lat na zgromadzenie odpowiedniej sumy. Zgromadzi ją w rok, o ile comiesięcznie odłoży tysiąc, przy czym musi odpowiednio więcej zarabiać. Oczywiście, jeżeli nie ma żadnych finansowych zobowiązań – na przykład konieczność wspierania, czy utrzymywania członków rodziny. Podany przykład pokazuje, że dla przeciętnie zarabiającej osoby, odłożenie odpowiedniej do zakupu samochodu sumy, jest, jeśli nie niemożliwe, to bardzo trudne.

Pożyczka u rodziny i znajomych

Pożyczka na samochód – tu przykład z dedykowanej strony https://www.wonga.pl/pozyczka-na-samochod – zaciągnięta u rodziny albo znajomych wydaje się (o ile dysponują odpowiednią kwotą) dobrym, na pierwszy rzut oka rozwiązaniem. Koszt takiej pożyczki jest najczęściej zerowy i oddać trzeba dokładnie tyle ile się pożyczyło. Warto jednak pamiętać, że sprawy finansowe potrafią zepsuć największą nawet przyjaźń a z rodziną często wychodzi się lepiej na zdjęciach niż w interesach. Jeżeli ktoś już się na to zdecyduje – powinien dopełnić formalności. Każda pożyczka powyżej tysiąca złotych powinna być zawarta na piśmie, a pożyczki wysokich kwot zgłoszone do Urzędu Skarbowego.

Pożyczka w banku lub w instytucji pozabankowej

Zdecydowanie najpewniejszą, ale i najkosztowniejszą metodą uzyskania gotówki jest pożyczka oficjalna, zaciągnięta w odpowiedniej instytucji. Należy pamiętać, że banki wymagają od pożyczkobiorców odpowiedniej zdolności kredytowej, oraz zabezpieczenia spłaty kredytu. Dla osób zadłużonych, dla których kredyty w bankach nie są dostępne, oraz dla nieosiągających odpowiedniego dochodu, lepszym rozwiązaniem wydaje się być pożyczka z firmy pozabankowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *