Obciążenia pożyczkowe

Jak wpisać dłużnika do KRD?

W wielu sytuacjach dopisanie dłużnika do KRD (Krajowy Rejestr Dłużników o którym więcej dowiesz się tutaj) jest najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie zaległych pieniędzy. Dłużnicy, których dane znajdą się w rejestrach KRD automatycznie tracą wiarygodność nie tylko wśród partnerów biznesowych, ale również wśród instytucji finansowych. Aby odbudować swój wizerunek dłużnik musi oczywiście uregulować wszystkie swoje dotychczasowe zaległości.

Jak wpisać dłużnika do KRD?

Jak łatwo się domyśleć dłużników do KRD mogą zgłaszać jedynie wierzyciele. Mowa tutaj nie tylko o przedsiębiorcach i wtórnych wierzycielach, ale również o osobach fizycznych. W wielu przypadkach wpisy dokonywane są na wniosek banków, towarzystw ubezpieczeniowych, firm windykacyjnych albo dostawców mediów. Aby wpisać nowego dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników wierzyciel musi spełnić kilka kluczowych warunków. Pierwszym krokiem jest oczywiście zawarcie specjalnej umowy z KRD, udostępnienie stosownych informacji gospodarczych i opłacenie jednego z dostępnych abonamentów. Aby dokonać nowego wpisu do KRD wcześniej trzeba wysłać do dłużnika list polecony z wezwaniem do zapłaty. W wezwaniu powinny znaleźć się również informacje, że w razie braku wpłaty w przeciągu 30 dni, dane dłużnika zostaną przekazane do Krajowego Rejestru Dłużników. Warto wspomnieć również i o tym, że dłużnik nie musi odebrać naszej wiadomości.

Czy warto wpisać dłużnika do KRD?

Według najnowszych statystyk, aż 85% dłużników spłaca swoje zobowiązania po wpisaniu do KRD. Jeżeli chodzi o sam czas spłaty zobowiązania to najczęściej wynosi on około 2 miesięcy. Pamiętać należy o tym, że z rejestru KRD korzystają nie tylko banki, firmy pożyczkowe i leasingowe, ale również wszyscy przedsiębiorcy.

Jak długo przechowywane są dane o zadłużeniu?

Krajowy Rejestr Dłużników przechowuje dane o zadłużeniu przez 10 lat albo do momentu spłaty zobowiązania. W sytuacji kiedy to dany dłużnik ureguluje swoje zobowiązania finansowe, wierzyciel musi automatycznie zgłosić ten fakt do KRD. Na wniosek wierzyciela dane są usuwanie z rejestru KRD.

Wierzytelność sporna – co warto wiedzieć?

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że przedmiotem wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników może być również tzw. wierzytelność sporna. Pamiętać należy jednak o tym, że w takiej sytuacji wierzyciel musi wyraźnie zaznaczyć, że dłużnik kwestionuje swój dług. Brak takiej informacji może skutkować grzywną do 30 000zł. Informacje te mogą okazać się bardzo istotne dla wielu instytucji pobierających raport, dlatego też nie można ich utaić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.